44

Oferta

Rozwiązania informatyczne do zarządzania danymi satelitarnymi

Świadczymy usługi informatyczne w dziedzinie wyszukiwania, przetwarzania i wizuallizacji danych satelitarnych.

Wasat Sp. z o.o. świadczy usługi informatyczne w dziedzinie wyszukiwania, zarządzania, przetwarzania i wizualizacji danych satelitarnych. Doświadczenie w zakresie wyszukiwania i pozyskiwania różnorodnych danych EO oraz ich przetwarzania i dystrybucji w formie ujednoliconej i zestandaryzowanej zdobyliśmy w ramach kontraktów ESA. Prace informatyczne prowadzone są z wykorzystaniem standardów OGC, ISO, HMA, zaś dokumentacja tworzona jest według wytycznych ECSS.

Oferujemy własne rozwiązania w postaci aplikacji mobilnych ułatwiających szybki dostęp do informacji i danych satelitarnych, a także interfejsów lub bibliotek programistycznych do dalszego wykorzystania przez zaawansowanych użytkowników do wyspecjalizowanych zadań programistycznych. Rozwijamy i adaptujemy rozwiązania oparte na środowisku Jupyter do celów przetwarzania danych pochodzących z obserwacji satelitarnych w chmurze obliczeniowej.

W maju 2019 r. uruchomiliśmy w pełni funkcjonalny serwis Jupyteo, wprowadzając tym samym na rynek nowe narzędzie dla specjalistów przetwarzających satelitarne dane obserwacyjne Ziemi. Jupyteo jest środowiskiem IDE działającym w chmurze i bazującym na technologii Jupyter Notebooks. Korzystając z Jupyteo użytkownik uzyskuje dostęp do zbiorów danych oraz funkcji potrzebnych do ich przetwarzania, wizualizacji i udostępniania.
Główną zaletą i podstawową cechą wyróżniającą ten produkt jest, obok korzystania z gotowych algorytmów, możliwość szybkiego i prostego tworzenia własnych skryptów. Dzięki temu następuje ścisła kontrola procesu przetwarzania na każdym etapie. Podstawowym językiem programowania w Jupyteo jest Python, jednak istnieje możliwość tworzenia kodu w języku R, Scilab, Bash czy JavaScript. Ponadto, dzięki dostępowi do powłoki systemu poprzez wbudowany terminal, użytkownik ma możliwość rozszerzania środowiska Jupyteo o dodatkowe komponenty, w tym interpretery innych języków programowania. Oprócz tego, Jupyteo posiada wbudowany edytor tekstowy, za pomocą którego można modyfikować pliki zapisane na koncie użytkownika. Wszystkie zasoby można dowolnie pobierać, umieszczać na serwerze lub udostępniać innym użytkownikom.
Korzystanie z Jupyteo wymaga rejestracji konta użytkownika w serwisie www.jupyteo.com. Po zalogowaniu, użytkownik uzyskuje dostęp do odseparowanego, wirtualnego środowiska opartego na technologii wirtualizacji Docker oraz w pełni funkcjonalnej aplikacji wraz z przestrzenią dyskową do przechowywania danych. Pracę można rozpocząć otwierając gotowy skrypt, w tym systemie nazywany notebookiem, lub tworząc własny od podstaw. Zostanie on zachowany na koncie użytkownika w pliku tekstowym *.IPYNB, dzięki temu można go uruchomić ponownie później lub pobrać na dysk domowego komputera. Wyniki przetwarzania pojawiają się bezpośrednio pod poszczególnymi komórkami kodu (cells) lub mogą być przekierowane do pliku lub komponentu mapowego znajdującego się w zakładce po prawej stronie ekranu. Obsługa i funkcjonalność komponentu mapowego wzorowana jest na popularnych systemach GIS. Umożliwia on wyświetlanie danych rastrowych w formatach PNG, JPG, BMP, wektorowych jak GeoJSON czy usług TMS lub WMS. Użytkownik ma również możliwość stworzenia, uruchomienia i udostępnienia własnej usługi WPS przetwarzającej dane i udostępniającej wyniki lub skorzystania z podobnej usługi od innego dostawcy.
Jupyteo dostarcza również możliwość przeszukiwania serwisów z danymi przestrzennymi. Wyniki wyszukiwania są wizualizowane jako warstwy graficzne na mapie. Każdy wyświetlony zakres przestrzenny posiada atrybuty pozwalające na zapoznanie się z materiałem oraz pobranie lub podłączenie go do własnego algorytmu.
Inną przydatną funkcjonalnością Jupyteo jest możliwość tworzenia fragmentów kodu (snippets), które po zapisaniu mogą zostać przywołane w dowolnym momencie podczas pracy. Gotowy zestaw takich fragmentów użytkownik znajdzie w zakładce „Snippets” w panelu bocznym.
Jupyteo przeznaczone jest dla zaawansowanych użytkowników. Z uwagi na podejście oparte na programowaniu, daje duże możliwości w pracy z danymi, ich przetwarzaniu i modyfikacji. Dzięki dostępowi do powłoki jest również wysoce elastyczne umożliwiając swobodną konfigurację. Mimo, że jest to narzędzie online, umieszczone w wirtualnym systemie operacyjnym i dostępne za pośrednictwem przeglądarki WWW, praca z nim przypomina pracę z aplikacją stacjonarną.
Chcąc uzyskać dostęp do Jupyteo należy wejść na stronę www.jupyteo.com i zarejestrować się używając konta Github. Oferta Jupyteo obejmuje bezpłatny okres próbny dostępu do w pełni funkcjonalnej platformy i wersję płatną dającą nieograniczony dostęp do serwisu.

© WASAT Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie agencja marketingowa:scorise_logo